Naučné stezky, nové meeting pointy i tzv. "městské rally" - to všechno by se dalo v Brně vybudovat

Brněnské památky
jsou velmi známé. Aby také ne, když je většina krásně zrekonstruována a má bohatou historii. Jen je trochu škoda, že bez kvalifikovaného průvodce není zrovna nejjednodušší se dostat k nějakým bližším informacím o historii objektu. Na internetu se sice dozvíme co hrdlo ráčí, ale co je to platné někde uprostřed Brna před nějakým zajímavým kostelem. Proč tedy skrývat zajímavou historii městských staveb a nedopřát návštěvníkům, aby se dozvěděly něco poutavého o Brně. Něco co by je pak mohlo inspirovat k další návštěvě? Řešení je jednoduché.

Poblíž památek by měly být rozmístěny informační tabule, jako je tomu například na Špilberku. Na těch nejznámějších jako, je Špilberk a Petrov, by měly být tzv. elektronické informační panely s přímým napojením na informační centrum, kde vám odpoví na konkrétnější dotazy. Na těch méně významných by mohly pouze být tzv. informační tabule, které by o daném místě či památce podávaly plnohodnotný výklad bez potřeby platit průvodce či navštěvovat speciální instituce na zodpovězení našich dotazů.

Turista je to hlavní
Pokud byste si vyšli do města, potkali byste jste jistě značné množství turistů. Ve skupinách, samostatně nebo na rodinném výletě. Všichni tito lidé se snaží najít nějaké krásné místo na odpočinek nebo nějakou zajímavou památku. Turisté ale Brno neznají a neví kam jít. Nejspíš se rozhodnou hledat na „vlastní pěst“ nebo navštíví infocentrum. Tam jim složitě vysvětlí jak se dostat ke třem nejzajímavějším památkám a polovina dne je pryč. Proč to návštěvníkům neulehčit? K tomu by plně posloužila naše níže uvedená historická stezka a městská rally.

Historická stezka
Památky v Brně jsou rozmístěny poměrně rovnoměrně, a proto se vnucuje myšlenka vytvořit jakousi památkovou stezku. Tento název je dokonale výstižný. Na nějakém výhodném strategickém místě ve městě se postaví panel či tabule s popisem této cesty. Panel bude zároveň sloužit jako startovní pozice pro „trasu“. Pokud budeme následovat doporučenou cestu dostaneme se k dalšímu záchytnému bodu. Bude to například kostel. Na tabuli bude napsán název místa, jeho stručný popis a návod na cestu k další zajímavé památce. Takto bude cesta pokračovat dále až turista obejde celé město a dostane se opět k prvnímu záchytnému bodu. Plán doporučené trasy vidíme
„Městská rally“
Svým principem je velice podobná historické stezce, ale je doplněna o zábavné úkoly a činnosti. Tato stezka je velice vhodná pro školy, tábory a dětské zájezdy. Opět jsou po památkách rozmístěné tabule s historií, návodem na další cestu, ale tentokrát i doplňující úkol. Např. na tabuli před kostelem Sv. Jakuba bude úloha: „Najděte na kostelu zajímavou sošku a určete, kterým směrem posílá svůj „vzkaz“. Tento nápad se velmi dobře ujal např. v Německu.

Zbudování „meeting pointů“
Meeting point by se v překladu dalo přeložit jako shromaždiště (meeting-place), místo střetnutí. Takovýto meeting point je pak především ve Velké Británii zcela běžný. O co se tedy jedná? Sám překlad může napovídat, že se jedná o místo, které je bez obtíží dostupné, známé a dobře zapamatovatelné. Pro neznalé turisty nebo školní výlety by přitom bylo ideální, sejít se např. s průvodcem na nějakém konkrétním místě. Zde by se již nacházely informační panely týkající se památek Brna (jeji umístění, stručná historie, doporučené trasy pro prohlídku), tabule s informacemi o MHD nebo třeba interaktivní „mapu“ Brna.

Vybudování takovýchto míst by nebylo nákladné a přitom by se tím zase o kousek zlepšila prestiž Brna jako středisko kultury Jihomoravského kraje. Co se týče lokace, bylo by nejvhodnější vybrat místo …


Kamil Zeman © 2006 | Gymnázium Brno-Řečkovice | XHTML/CSS | Vytvořili Kamil Zeman, Tomáš Pohl, David Zouhar