Turistické informační panely jsou turisty oblíbené - dokáží na ulici podat informace o historii ...

Potřeba dokonale informovat „Brněnské začátečníky"
Pokud Vám někdo řekne název jako "Dominikánská, Starobrněnská, divadlo Reduta, Ditrichštejnský palác nebo Měnínská brána", je každému "Brňákovi" hned jasné o co se jedná a kde tyto ulice a pamětihodnosti leží. To však v případě turistů neplatí. Ne každý je ochoten si na jednodenní výlet kupovat speciální mapu Brna. Proto by nebylo vůbec špatné poskytnout všechny potřebné informace přímo na ulici. Řešení by vůbec nebylo těžké.

Informační panely, tabule, popisky a turistické značky
Co se tedy rozumí pod těmito pojmy? Většina z Vás se s tím už určitě setkala. Jedná se o designově jakoukoliv desku nebo tabuli poskytující nějaké informace. Většinou můžeme něco podobného najít na českých hradech a zámcích. V zahraničí skoro na každém rohu. Takový panel by měl být dobře přístupný, tudíž každý by měl mít možnost si ho prohlédnout, měl by obsahovat důležité turistické informace, zmínky o historii, pověsti atd.

Současné rozmístění informačních panelů
Infopanelů v Brně je málo, a jak vyplývá z ankety, tak jsou žádané. Současné panely jsou jen na těch nejvýznamnějších památkách, jako je Špilberk a Petrov. Postrádáme je však na tak důležitých místech, jako je: kostel sv. Jakuba, kostel sv.Tomáše, kapucínský kostel a jiných neméně významných místech. Tento problém řeší naše „historická stezka“ a „městská rally“ (sekce řešení). Panely nejsou žádané jen u památek, ale i na náměstích, rušných ulicích, nádražích atd. Dnes jsou umístěna na Moravském náměstí, na ulici Česká, ale na jiných důležitých místech jsme je nenašli. Je potřeba přidat infopanely i na taková to místa.


Najděte rozdíli
Pro představení naší vize o vybudování informačních panelů jsme pro Vás připravili ukázky, jak by mohly budoucí informační panely vypadat.Průvodci vs. Infopanely
Zajímavou otázkou je, co je lepší. Jestli živí průvodci nebo informační panel. Tuto otázku jsme řešili přímo na ulici. Ptali jsme se lidí na jejich názor. Anketa dopadla podle našeho očekávání. 33% lidí volilo průvodce a téměř všichni argumentovali tím, že živý člověk se nedá srovnat se žádnou „cedulí“. Problémem však je, že na většině míst v Brně průvodci vůbec nejsou. Proto se přikláníme k názoru většiny - 67% dotázaných. Ti své mínění odůvodňovali slovy: Průvodci patří spíše do muzeí a větších objektů. Proto se domníváme, že panely poskytnou plnohodnotný výklad.

Kamil Zeman © 2006 | Gymnázium Brno-Řečkovice | XHTML/CSS | Vytvořili Kamil Zeman, Tomáš Pohl, David Zouhar